Five boxes of bananas sell for $30.00. How many boxes can you buy for $9.00?
Solution:
It is given that
5 boxes of bananas can be brought for $30.00
We have to find how many boxes can be brought for $9.00
For $9.00 you can buy = 5/30 × 9 = 45/30
By further simplification
= 3/2
= 1 1/2
Therefore, one and a half boxes can be brought for $9.00
Five boxes of bananas sell for $30.00. How many boxes can you buy for $9.00?
Summary:
Five boxes of bananas sell for $30.00. One and a half boxes can be brought for $9.00
Math worksheets and
visual curriculum
visual curriculum