Learn Math Questions
from a handpicked tutor in LIVE 1-to-1 classes
from a handpicked tutor in LIVE 1-to-1 classes
Ben’s general store is selling yarn for $.04 a foot. How many feet can you buy for $0.52?
Solution:
Consider x as the amount of feet
So the function f(x) = 0.04x as the yarn is $.04 a foot…. (1)
Now you have to spend $0.52 on the yarn
So f(x) = 0.52 …. (2)
By equating both
0.04x = 0.52
Dividing both sides by 0.04
x = 0.52/0.04
x = 13
Therefore, you can buy 13 feet of yarn for $0.52.
Ben’s general store is selling yarn for $.04 a foot. How many feet can you buy for $0.52?
Summary:
Ben’s general store is selling yarn for $.04 a foot. You can buy 13 feet of yarn for $0.52.
Math worksheets and
visual curriculum
visual curriculum